Contact Information

First Aid and CPR courses in your area. Interested in taking a Red Cross First Aid or CPR course? Find a course in your community or online.The wide range of Canadian Red Cross first aid and CPR courses meet every need. Thunder Bay first aid & CPR offers the most comprehensive first aid and CPR training courses with certifications for the workplace, school, or personal interest. If you have questions or would like to register for First Aid Training or CPR Courses.

Welcome to the Thunder Bay Ontario Security Training skills and employment network. Start your career as a Security Guard or Private Investigator with the best and most recognized training programs. Our student service team will help you succeed with your training, licensing and employment. You may choose to complete your training in a class or online and advance your skills with our large selection of advanced training courses. Our state of the art electronic certification and transcript program will verify to employers your training accomplishments and awards. Our exclusive employment network will offer you new opportunities everyday through job fairs, email alerts or by browsing through our employment page only offered to Thunder Bay Security Training graduates. Security Training Thunder Bay makes it easy to quickly gain a license and employment with our network of more than 200 employer’s province wide.
Emergency First Aid & CPR Training Level C + AED

This Red Cross Certificate course meets the requirement for your Ontario Security Guard License.  This course can be completed as a 1 day in class course or as a blended course of 4 hours online and 4 hours in class. This Emergency Level First Aid and CPR course is a hands on, interactive course teaching simple First Aid & CPR techniques for individuals who want an overview of First Aid & CPR for the workplace or home. Learn how to recognize, prevent and respond to cardiovascular emergencies for adults, choking, airway and breathing emergencies, and prevention of disease transmission. Participants will also learn how (and become certified) to use an Automated External Defibrillator (AED).

 

Our Red Cross certified partner offers regular classes to accommodate the following cities and surrounding areas.  Once you purchase the course, you will be emailed instructions to book your class.  If you have any questions, feel free to email us.

Kenora First Aid

Dryden First Aid

Fort Frances First Aid

Terrace Bay First Aid

Marathon First Aid

Wawa First Aid

Sault Ste. Marie First Aid

Greater Sudbury First Aid

Sioux Lookout First Aid

Red Lake First Aid

Red Rock First Aid

Pickle Lake First Aid

Timmins First Aid

Cochrane First Aid

Thessalon First Aid

Greenstone First Aid

Temiskaming Shores First Aid

Thunder Bay First Aid

Schreiber First Aid

Atikokan First Aid

Lac des Mille Lacs First Aid

Nipigon First Aid

 

To be eligible to receive your Ontario Security Guard License, you must have completed at minimum, Emergency Level First Aid & CPR.

Our one-day Emergency First Aid and CPR training course accounts for 6.5 hours of the 40 hours required for Ontario Security Guard Training Course. The other 33.5hrs are completed online Northwest Security Guard Course Training. Our First Aid course includes CPR level C and a 3 year certification card is issued within 5 business days following the course.  This course is recognized by the Workplace Safety and Insurance Board (WSIB) and meets all of the Ontario Health and Safety (OHS) regulations for Basic First Aid.

As a security guard, your duty is to respond to emergency medical situations that occur wherever you are working. This means that you are often first on scene to assess a situation and call 911 if required.

Our Emergency First Aid and CPR training course will teach you how to respond to those in need of immediate medical attention. First aid and CPR is an integral part of the security guard training course, and can be critical to saving someone’s life before paramedics arrive. By completing our course, you will learn the necessary First Aid and CPR skills to provide emergency medical attention. You will be able to respond accordingly when someone is going into cardiac arrest, choking, slips or falls, as well as deal with other emergencies such as bleeding, anaphylactic shock, and bandaging wounds.

A detailed breakdown of the of the emergency First Aid training course content includes:

  • Preparing to respond
  • The EMS system
  • Check, call, care
  • Airway emergencies
  • Breathing and circulation emergencies
  • First aid for respiratory and cardiac arrest
  • Wound care
  • Written exam

The security industry is a very competitive field, and anyone interested in pursuing a career in security should ensure that they are well-prepared before entering.

By enrolling in a certified red cross first aid training program, you may be able to learn a great deal about the profession while also gaining valuable experience. There are also a number of other advantages to such training, especially if it is AED certified. Obtaining your Red Cross Certified CPR/AED (Automated External Defibrillation) certification will help you become more in demand as a security guard, boosting your chances of being employed as well as your pay.

With the increasing demand, many more people are now becoming interested in pursuing a career in security, which is expected to be one of the fastest-expanding occupations over the next decade.

Why become a certified CPR-trained security guard?

Security guards defend people, property, and company assets in a variety of industries. There are numerous reasons why you should consider this field of work. A simple answer to it, it can be a fulfilling and exciting profession.

As the number of employees grows, it’s more crucial than ever that they receive proper red cross CPR and first aid training so that they can both stand out in a more competitive job market and give better service on the job.

Becoming a red cross certified and CPR-trained guard in security has numerous advantages. Guards who continue their training to carry a firearm will find the extra effort well worth it.

A security guard AED certification and CPR training course will enable you to help others feel safe, which is fulfilling, raise your employability and improve your observation and people skills. The first aid red cross training will also provide you with a terrific part-time career opportunity.

Obtaining a Red Cross security and first-aid certification

When an emergency happens, professional security guards are frequently the first individuals on the scene. Many property managers and business owners prefer to hire security guards who have acquired First Aid/CPR and AED training as it can make the difference between a good outcome and a catastrophe.

Schools, hotels, motels, and many residential sites prefer CPR/AED certification security guards.

In most cases, a security guard or door supervisor will operate in a setting with a large number of people, such as pubs and nightclubs. Security professionals are frequently the first responders to minor and major issues at all hours of the day and night.

When an emergency arises, security guards may be the only persons in the area with CPR/AED training, therefore they must be ready to respond quickly to assist those they are responsible for protecting.

Red Cross Certification has many advantages

If you’ve considered becoming a security guard, you’re probably already aware that many states require guard candidates to complete specified CPR training and obtain red cross certification.

Those CPR training and red cross certification requirements are justified, as they aid in developing a more uniform, professional security industry across the state. What you may not know is that those training requirements also provide valuable security training for all potential security guards.

Such training and AED certification improve your comprehension of legal standards and constraints, raises your awareness of threats, develop your knowledge of best practices for incident response, boost your job confidence, and open up more career opportunities in the business.

How do you choose the best CPR training?

When it comes to selecting a security CPR training and AED certification company, it’s critical to conduct your research. Check to see if the training provider has any relevant experience.

Whether you are a novice security guard or an experienced and registered one wishing to take further professional training, Red Cross-supported training programs give you the opportunity to gain useful skills that will help you advance your career.

It’s also critical that the training be continual and meets the changing needs of security professionals on a daily basis.

Finally, ensure that the security training and certification provider offers continuing education classes and red cross certification so that students may stay up to date on the latest security developments.

Keep in mind that red cross certification and CPR training attempts to get employees to perform at a level that is in line with the organization’s goals and objectives, as well as its security operations. Every employee, including security officers, must work together to achieve a single goal.

FIRST AID & CPR TRAINING AND ONLINE SECURITY GUARD TRAINING SERVICE AREAS:

 Thunder Bay, Atikokan, Dryden Ear Falls Eastern Lac Seul Emo English River Fort Frances Grassy Narrows Ignace Kenora Mine Centre Morson Nestor Falls Perrault Falls Quetico Park Rainy River Raith Red Lake Savant Lake Seine River Village Shebandowan Sioux Lookout Sioux Narrows Sturgeon Lake Upsala Vermilion Bay Western Lac Seul Whitedog Woodland Caribou Park Alexandria (Cornwall), Armstrong (Thunder Bay), Atikokan (Fort Frances), Attawapiskat (Cochrane), Bancroft (Belleville), Barrie, Bearskin Lake (Kenora), Belleville, Big Trout Lake (Dryden), Blind RIver (Elliot Lake), Bracebridge, Bradford (Barrie), Brampton, Brantford, Brighton (Cobourg), Brockville, Burlington – Halton (Milton), Cayuga, Cat Lake (Kenora), Chapleau (Timmins), Chatham, Cobourg, Cochrane, Collingwood (Barrie), Cornwall, Deer Lake (Kenora), Dryden, Elliot Lake, Exeter (Goderich), Espanola (Sudbury), Fort Albany (Timmins), Fort Erie (Welland), Fort Frances, Fort Hope (Thunder Bay), Fort Severn (Kenora), Geraldton (Thunder Bay), Goderich, Gogama (Timmins), Gore Bay, Guelph, Haileybury, Hamilton, Hearst (Cochrane), Hornepayne (Cochrane), Huntsville (Bracebridge), Ignace (Dryden), Kapuskasing (Cochrane), Kasabonika (Dryden), Kashechewan (Cochrane), Keewaywin (Kenora), Kemptville (Brockville) Kenora, Killaloe (Pembroke), Kingfisher (Kenora), Kingston, Kirkland Lake, Kitchener, L’Orginal, Lac Seul (Dryden), Lansdowne House (Thunder Bay), Leamington (Windsor), Lindsay, London, Longlac (Thunder Bay), Manitouwadge (Thunder Bay), Marathon (Thunder Bay), Mattawa (North Bay), Midland (Orilla), Milton – Halton, Minden (Lindsay), Moosonee (Timmins), Morrisburg (Cornwall), Muskrat Dam (Kenora), Napanee, Newmarket, Nipigon (Thunder Bay), North Bay, North Spirit Lake (Kenora), Ogoki Post (Thunder Bay), Orangeville, Orillia, Oshawa – Durham, Ottawa, Owen Sound, Parry Sound, Peawanuck (Cochrane), Pembroke, Perth, Peterborough, Pickle Lake – Mishkeegogamang (Dryden), Picton, Pikangikum (Kenora), Poplar Hill (Kenora), Rainy River (Fort Frances), Red Lake (Dryden), Renfrew (Pembroke), Sachigo Lake (Kenora), Sandy Lake (Kenora), Sarnia, Sault Ste. Marie, Schreiber (Thunder Bay), Sharbot Lake (Kingston), Simcoe, Sioux Lookout (Dryden), Smith Falls (Perth), Smooth Rock Falls (Cochrane), St. Thomas, St. Catharines, Stratford, Sturgeon Falls (North Bay), Sudbury, Summer Beaver (Thunder Bay), Sundridge (Parry Sound), Thunder Bay, Timmins, Toronto -1000 Finch Ave W. Toronto – 1911 Eglinton Ave E. Toronto – 2201 Finch Ave W. Toronto – 311 Jarvis St Toronto – 47 Sheppard Ave E. Toronto – College Park Toronto – Old City Hall Walkerton, Walpole Island First Nations (Sarnia), Wapekeka (Dryden), Wawa (Sault Ste. Marie), Weagamow Lake (Dryden), Webequie (Thunder Bay), Welland, Wikwemikong (Gore Bay), WIndsor, Woodstock, Wunnumin Lake (Kenora). ,West Nipissing,Kapuskasing,Kirkland Lake,French River,Parry Sound,Oliver Paipoonge,Cochrane,Hearst,Espanola,Greenstone,Iroquois Falls,Red Lake,Marathon,Sables-Spanish Rivers,Wawa,Atikokan,Northeastern Manitoulin and the Islands,French River,Markstay-Warren,Black River-Matheson,Mattawa,Chapleau,Manitouwadge,Moosonee,Englehart,Smooth Rock Falls,New Liskeard,Earlton,Cobalt,Schreiber,Ear Falls,Hornepayne,Rainy River,Temagami,Val Rita-Harty,Larder Lake,Mattice-Val Côté,Dubreuilville,Fauquier-Strickland,Pickle Lake,Opasatika,Temiskaming Shores,Greater Sudbury,Thunder Bay,Sault Ste. Marie,North Bay,Timmins,Elliot Lake,Temiskaming Shores,Armstrong,Earlton Ontario, Alberton, Algoma, Thunder Bay District,North Part, Algoma, South East Part, Aroland 83, Assiginack, Atikokan, Attawapiskat 91A, Baldwin, Bear Island 1, Bearskin Lake, Big Grassy River, Big Island Mainland, Billings, Black River, Black River-Matheson, Bonfield, Brethour, Bruce Mines, Burpee and Mills, Calvin, Casey, Cat Lake, Central Manitoulin,Chamberlain, Chapleau, Chapple, Charlton and Dack, Chisholm, Cobalt, ,North Part, South East Part,South West Part, Cockburn Island, Coleman, Conmee, Constance Lake, Constance Lake, Couchiching 16A, Dawson, Deer Lake, Dorion, Dubreuilville, Duck Lake, Eagle Lake, East Ferris, Echo Bay, Elliot Lake, Emo, Englehart, English River, Espanola, Evanturel, Factory Island 1, Fauquier-Strickland, Flying Post, Fort Albany, Fort Frances, Fort Hope 64, Fort Severn, Fort William 52, French River, Garden River 14, Gauthier, Gillies, Ginoogaming First Nation, Gogama, Gordon, Gore Bay, Goulais Bay , Greenstone, Gros Cap, Gull River, Harley, Hearst, Hilliard, Hilton Beach, Hilton, Hornepayne, Huron Shores, Iron Bridge, Iroquois Falls, James, Jocelyn, Johnson, Kapuskasing, Kasabonika Lake, Kashechewan, Kee-Way-Win, Kerns, Killarney, Kingfisher Lake 1, Kirkland Lake, Kitchenuhmaykoosib Aaki, La Vallee, Lac des Mille Lacs 22A1, Lac Seul 28, Laird, Lake Helen 53A, Lake Nipigon, Lake Of The Woods, Lake of the Woods, Lansdowne House, Larder Lake, Latchford, Long Lake 58, Long Sault 12, M’Chigeeng, Macdonald, Meredith and Aberdeen Additional, MacDowell Lake, Machin, Manitou Rapids 11, Manitoulin, West Part, Manitouwadge, Marathon, Markstay-Warren, Marten Falls 65, Matachewan, Matheson, Mattagami 71, Mattagami, Mattawa, Mattice, Mattice-Val Côté️, McGarry, Michipicoten, Missanabie Cree, Mississagi River 8, Moonbeam, Moose Creek, Moose Factory 68, Moosonee, Morley, Muskrat Dam Lake, Nairn and Hyman, Neebing, Neguaguon Lake 25D, Neskantaga, New Post, North Part, South Part,North Spirit Lake, Northeastern Manitoulin and the Islands, Northwest Angle, O’Connor, Ojibway, Oliver Paipoonge, Opasatika, Osnaburgh 63A, Osnaburgh, Papineau-Cameron, Pays Plat 51, Peawanuck, Pic Mobert North, Pic Mobert South, Pic River, Pickle Lake, Pikangikum 14, Plummer Additional, Poplar Hill, Prince, Rainy Lake, Rainy River,Rankin Location, Rat Portage, Red Rock, Rocky Bay 1, Sabaskong Bay, Sables-Spanish Rivers, Sachigo Lake 1, Sagamok, Sandy Lake, Saug-a-Gaw-Sing 1, Schreiber, Seine River,Serpent River, Sheguiandah, Sheshegwaning, Shoal Lake,Shuniah, Sioux Lookout, Sioux Narrows-Nestor Falls, Slate Falls, Smooth Rock Falls, South Algonquin, Spanish, Spragge, St Joseph, St.-Charles, Sucker Creek 23, * Bois Forte Band of Chippewa * Bois Forte Band of Chippewa * Lake Vermilion Band of Lake Superior Chippewa * Little Forks Band of Rainy River Saulteaux * Fond du Lac Band of Lake Superior Chippewa * Grand Portage Band of Chippewa * Leech Lake Band of Ojibwe * Cass Lake Band of Chippewa * Lake Winnibigoshish Band of Chippewa * Leech Lake Band of Pillagers * Removable Lake Superior Bands of Chippewa of the Chippewa Reservation *Mille Lacs Band of Ojibwe * Mille Lacs Indians * St. Croix Band of Chippewa Indians * Kettle River Band of Chippewa Indians * Snake and Knife Rivers Band of Chippewa Indians * White Earth Band of Chippewa * Otter Tail Band of Pillagers * Removable Mille Lacs Indians * Sandy Lake * Mississaugi First Nation * North Caribou Lake First Nation * Ojibway Nation of Saugeen First Nation * Ojibways of the Pic River First Nation * Osnaburg House Band of Ojibway and Cree * Cat Lake First Nation * Mishkeegogamang First Nation (formerly known as New Osnaburgh First Nation) * Slate Falls First Nation * Pembina Band of Chippewa Indians * Pikangikum First Nation * Poplar Hill First Nation * Red Lake Band of Chippewa Indians * Lac des Bois Band of Chippewa Indians * Sagamok Anishnawbek First Nation * Saginaw Chippewa Tribal Council * Sault Tribe of Chippewa Indians * Saulteaux First Nation * Shawanaga First Nation * Southeast Tribal Council * Berens River First Nation * Bloodvein First Nation * Brokenhead First Nation * Buffalo Point First Nation (Saulteaux) * Hollow Water First Nation * Black River First Nation * Little Grand Rapids First Nation * Pauingassi First Nation (Saulteaux) * Poplar River First Nation * Turtle Mountain Band of Chippewa Indians * Wabaseemoong Independent Nation * Wabauskang First Nation * Wabun Tribal Council * Beaverhouse First Nation * Brunswick House First Nation * Chapleau Ojibwe First Nation * Matachewan First Nation * Mattagami First Nation * Wahgoshig First Nation * Wabigoon Lake Ojibway Nation * Wahnapitae First Nation * Walpole Island First Nation * Washagamis Bay First Nation * Whitefish Bay First Nation * Whitefish Lake First Nation * Whitefish River First Nation * Whitesand First Nation * Whitewater Lake First Nation * Wikwemikong Unceded First Nation * Aamjiwnaang First Nation * Aroland First Nation * Batchewana First Nation of Ojibways * Bay Mills Indian Community * Biinjitiwabik Zaaging Anishnabek First Nation * Burt Lake Band of Chippewa and Ottawa Indians * Caldwell First Nation * Chapleau Ojibway First Nation * Chippewas of Kettle and Stony Point * Chippewas of Lake Simcoe and Huron * Beausoleil First Nation * Chippewas of Georgina Island First Nation * Chippewas of Rama First Nation (formerly known as Chippewas of Mnjikaning First Nation) * Chippewas of Nawash Unceded First Nation * Chippewa of the Thames First Nation * Chippewas of Saugeen Ojibway Territory * Chippewas of Nawash Unceded First Nation * Saugeen First Nation * Chippewa Cree Tribe of Rocky Boys Indian Reservation * Curve Lake First Nation * Cutler First Nation * Dokis First Nation * Eabametoong First Nation * First Nation of Ojibwe California * Grand Traverse Band of Ottawa and Chippewa Indians * Garden River First Nation * Henvey Inlet First Nation * Grassy Narrows First Nation (Asabiinyashkosiwagong Nitam-Anishinaabeg) * Islands in the Trent Waters * Keeseekoowenin Ojibway First Nation * Koocheching First Nation * Lac des Mille Lacs First Nation * Lac La Croix First Nation * Lac Seul First Nation * Lake Nipigon Ojibway First Nation * Lake Superior Chippewa Tribe * Bad River Chippewa Band * Lac Vieux Desert Band of Lake Superior Chippewa * Keweenaw Bay Indian Community * L’Anse Band of Chippewa Indians * Ontonagon Band of Chippewa Indians * Lac Courte Oreilles Band of Lake Superior Chippewa Indians * Bois Brule River Band of Lake Superior Chippewa * Chippewa River Band of Lake Superior Chippewa * Lac Courte Oreilles Band of Lake Superior Chippewa Indians * Removable St. Croix Chippewa Indians of Wisconsin * Lac du Flambeau Band of Lake Superior Chippewa * Red Cliff Band of Lake Superior Chippewa * Sokaogon Chippewa Community * St. Croix Chippewa Indians of Wisconsin * Little Shell Tribe of Chippewa Indians of Montana * Little Traverse Bay Bands of Odawa Indians * Mackinac Bands of Chippewa and Ottawa Indians * Magnetawan First Nation, North Part, Summer Beaver, Tarbutt and Tarbutt Additional, Taykwa Tagamou, Tehkummah, Temagami, Temiskaming Shores, Terrace Bay, The Dalles 38C, The North Shore, Thessalon 12, Thessalon, Thornloe,Timiskaming, East Part, West Part, Timmins, Val Rita-Harty, Wabaseemoong, Wabauskang 21, Wabigoon Lake 27, Wahgoshig, Wahnapitei 11, Wapekeka 2,Wawakapewin, Weagamow Lake 87, Webequie, West Nipissing, Whitefish Bay, Whitefish River, Whitesand, Blind River,Opasatika, Robinson-Huron, Robinson-Superior, Wikwemikong Unceded, Wunnumin 1, Zhiibaahaasing, Moosonee, Fort Hope, Attawpiskat, McFaulds Lake, Mindemoya, Sheguiandah, Little Current, South Baymouth, Sheshegwaning, Espanola, Gore Bay, Wikwemikong, Manitowaning, M’Chigeeng, Saugeen Shores Schreiber, Ontario. – Abitibi 70
– Agency 1
– Akwesasne 59
– Alderville First Nation
– Assabaska
– Attawapiskat 91a
– Bear Island 1
– Bearskin Lake
– Big Grassy River 35g
– Cfb Borden
– Chapleau 74a
– Chapleau Cree Fox Lake
– Chief’s Point 28
– Chippewas of Georgina Island First Nation
– Chippewas of Georgina Island First Nation 33a
– Chippewas of the Thames First Nation 42
– Christian Island 30
– Christian Island 30a
– City of Barrie
– City of Belleville
– City of Brampton
– City of Brantford
– City of Brockville
– City of Burlington
– City of Cambridge
– City of Clarence-Rockland
– City of Cornwall
– City of Dryden
– City of Elliot Lake
– City of Greater Sudbury
– City of Guelph
– City of Hamilton
– City of Kawartha Lakes
– City of Kenora
– City of Kingston
– City of Kitchener
– City of London
– City of Mississauga
– City of Niagara Falls
– City of North Bay
– City of Orillia
– City of Oshawa
– City of Ottawa
– City of Owen Sound
– City of Pembroke
– City of Peterborough
– City of Pickering
– City of Port Colborne
– City of Prince Edward County
– City of Quinte West
– City of Sarnia
– City of Sault Ste. Marie
– City of St. Catharines
– City of St. Thomas
– City Of Stratford
– City of Temiskaming Shores
– City of Thorold
– City of Thunder Bay
– City of Timmins
– City of Toronto
– City of Vaughan
– City of Waterloo
– City of Welland
– City of Windsor
– City of Woodstock
– Constance Lake 92
– Couchiching 16a
– County of Brant
– Curve Lake 35a
– Curve Lake First Nation 35
– Deer Lake
– District of Algoma
– District of Cochrane
– District of Kenora
– District of Manitoulin
– District of Nipissing
– District of Parry Sound
– District of Rainy River
– District of Sudbury
– District of Thunder Bay
– District of Timiskaming
– Dokis 9
– Duck Lake 76b
– Eagle Lake 27
– English River 21
– Factory Island 1
– Flying Post 73
– Fort Albany 67
– Fort Severn 89
– Fort William 52
– French River 13
– Garden River 14
– Ginoogaming First Nation
– Goulais Bay 15a
– Gros Cap 49
– Gull River 55
– Haldimand County
– Henvey Inlet 2
– Hiawatha First Nation 36
– Islington 29
– Keewaywin
– Kenora 38b
– Kettle Point 44
– Kingfisher 3a
– Kingfisher Lake 1
– Kitchenuhmaykoosib Aaki 84
– Lac Seul 28
– Lake Helen 53a
– Long Lake 58
– M’Chigeeng 22
– Magnetawan 1
– Manitou Rapids 11
– Matachewan 72
– Mattagami 71
– Mississagi River 8
– Mississauga’s of Scugog Island
– Mnjikaning First Nation 32
– Moose Point 79
– Moravian 47
– Mountbatten 76a
– Municipality of Arran-Elderslie
– Municipality of Bayham
– Municipality of Bluewater
– Municipality of Brighton
– Municipality of Brockton
– Municipality of Brooke-Alvinston
– Municipality of Callander
– Municipality of Central Elgin
– Municipality of Central Huron
– Municipality of Centre Hastings
– Municipality of Charlton and Dack
– Municipality of Chatham-Kent
– Municipality of Clarington
– Municipality of Dutton/Dunwich
– Municipality of French River
– Municipality of Gordon / Barrie Island
– Municipality of Greenstone
– Municipality of Grey Highlands
– Municipality of Hastings Highlands
– Municipality of Highlands East
– Municipality of Huron East
– Municipality of Huron Shores
– Municipality of Killarney
– Municipality of Kincardine
– Municipality of Lambton Shores
– Municipality of Leamington
– Municipality of Magnetawan
– Municipality of Markstay-Warren
– Municipality of Marmora and Lake
– Municipality of McDougall
– Municipality of Meaford
– Municipality of Middlesex Centre
– Municipality of Morris-Turnberry
– Municipality of Neebing
– Municipality of North Grenville
– Municipality of North Middlesex
– Municipality of North Perth
– Municipality of Northern Bruce Peninsula
– Municipality of Oliver Paipoonge
– Municipality of Port Hope
– Municipality of Powassan
– Municipality of Red Lake
– Municipality of Shuniah
– Municipality of Sioux Lookout
– Municipality of South Bruce
– Municipality of South Huron
– Municipality of Southwest Middlesex
– Municipality of St.-Charles
– Municipality of Temagami
– Municipality of Thames Centre
– Municipality of the Nation
– Municipality of Trent Hills
– Municipality of Tweed
– Municipality of Wawa
– Municipality of West Elgin
– Municipality of West Grey
– Municipality of West Nipissing
– Municipality of West Perth
– Municipality of Whitestone
– Munsee-Delaware Nation 1
– Muskrat Dam Lake
– Naiscoutaing 17a
– Neguaguon Lake 25d
– New Post 69
– New Post 69a
– Neyaashiinigmiing
– Nipissing 10
– Norfolk County
– North Spirit Lake
– Obadjiwan 15e
– Ojibway Nation of Saugeen
– Oneida 41
– Osnaburgh 63a
– Osnaburgh 63b
– Parry Island First Nation
– Pays Plat 51
– Pic Mobert Reserve North
– Pic Mobert Reserve South
– Pic River 50
– Pikangikum 14
– Pikwakanagan
– Poplar Hill
– Rainy Lake 17a
– Rainy Lake 17b
– Rainy Lake 18c
– Rainy Lake 26a
– Rankin Location 15d
– Rat Portage 38a
– Rocky Bay 1
– Sabaskong Bay 35d
– Sachigo Lake 1
– Sagamok
– Sandy Lake 88
– Sarnia 45
– Saug-A-Gaw-Sing 1
– Saugeen 29
– Seine River 22a2
– Seine River 23a
– Serpent River 7
– Shawanaga 17
– Sheguiandah 24
– Sheshegwaning 20
– Shoal Lake 34b2
– Shoal Lake 39a
– Six Nations 40
– Sturgeon Falls 23
– Sucker Creek 23
– The Dalles 38c
– Thessalon 12
– Town of Ajax
– Town of Amherstburg
– Town of Arnprior
– Town of Aurora
– Town of Aylmer
– Town of Bancroft
– Town of Blind River
– Town of Bracebridge
– Town of Bradford West Gwillimbury
– Town of Bruce Mines
– Town of Caledon
– Town of Carleton Place
– Town of Cobalt
– Town of Cobourg
– Town of Cochrane
– Town of Collingwood
– Town of Deep River
– Town of Deseronto
– Town of East Gwillimbury
– Town of Englehart
– Town of Erin
– Town of Espanola
– Town of Essex
– Town of Fort Erie
– Town of Fort Frances
– Town of Gananoque
– Town of Georgina
– Town of Goderich
– Town of Gore Bay
– Town of Gravenhurst
– Town of Greater Napanee
– Town of Grimsby
– Town of Halton Hills
– Town of Hanover
– Town of Hawkesbury
– Town of Hearst
– Town of Huntsville
– Town of Ingersoll
– Town of Innisfil
– Town of Iroquois Falls
– Town of Kapuskasing
– Town of Kearney
– Town of Kingsville
– Town of Kirkland Lake
– Town of Lakeshore
– Town of Lasalle
– Town of Latchford
– Town of Laurentian Hills
– Town of Lincoln
– Town of Marathon
– Town of Markham
– Town of Mattawa
– Town of Midland
– Town of Milton
– Town of Minto
– Town of Mississippi Mills
– Town of Mono
– Town of Moosonee
– Town of New Tecumseth
– Town of Newmarket
– Town of Niagara-On-The-Lake
– Town of Northeastern Manitoulin and the Islands
– Town of Oakville
– Town of Orangeville
– Town of Parry Sound
– Town of Pelham
– Town of Penetanguishene
– Town of Perth
– Town of Petawawa
– Town of Petrolia
– Town of Plympton-Wyoming
– Town of Prescott
– Town of Rainy River
– Town of Renfrew
– Town of Richmond Hill
– Town of Saugeen Shores
– Town of Shelburne
– Town of Smiths Falls
– Town of Smooth Rock Falls
– Town of South Bruce Peninsula
– Town of Spanish
– Town of St. Marys
– Town of Tecumseh
– Town of the Blue Mountains
– Town of Thessalon
– Town of Tillsonburg
– Town of Wasaga Beach
– Town of Whitby
– Town of Whitchurch-Stouffville
– Township of Addington Highlands
– Township of Adelaide-Metcalfe
– Township of Adjala-Tosorontio
– Township of Admaston/Bromley
– Township of Alberton
– Township of Alfred and Plantagenet
– Township of Algonquin Highlands
– Township of Alnwick/Haldimand
– Township of Amaranth
– Township of Armour
– Township of Armstrong
– Township of Ashfield-Colborne-Wawanosh
– Township of Asphodel-Norwood
– Township of Assiginack
– Township of Athens
– Township of Atikokan
– Township of Augusta
– Township of Baldwin
– Township of Barrie Island
– Township of Beckwith
– Township of Billings
– Township of Black River-Matheson
– Township of Blandford-Blenheim
– Township of Bonfield
– Township of Bonnechere Valley
– Township of Brethour
– Township of Brock
– Township of Brudenell, Lyndoch and Raglan
– Township of Burpee and Mills
– Township of Calvin
– Township of Carling
– Township of Carlow/Mayo
– Township of Casey
– Township of Cavan-Monaghan
– Township of Central Frontenac
– Township of Central Manitoulin
– Township of Centre Wellington
– Township of Chamberlain
– Township of Champlain
– Township of Chapleau
– Township of Chapple
– Township of Chatsworth
– Township of Chisholm
– Township of Clearview
– Township of Coleman
– Township of Conmee
– Township of Cramahe
– Township of Dawn-Euphemia
– Township of Dawson
– Township of Dorion
– Township of Douro-Dummer
– Township of Drummond/North Elmsley
– Township of Dubreuilville
– Township of Ear Falls
– Township of East Ferris
– Township of East Garafraxa
– Township of East Hawkesbury
– Township of East Luther Grand Valley
– Township of East Zorra-Tavistock
– Township of Edwardsburgh/Cardinal
– Township of Elizabethtown-Kitley
– Township of Emo
– Township of Enniskillen
– Township of Essa
– Township of Evanturel
– Township of Faraday
– Township of Fauquier-Strickland
– Township of Front of Yonge
– Township of Frontenac Islands
– Township of Galway-Cavendish and Harvey
– Township of Gauthier
– Township of Georgian Bay
– Township of Georgian Bluffs
– Township of Gillies
– Township of Gordon
– Township of Greater Madawaska
– Township of Guelph/Eramosa
– Township of Hamilton
– Township of Harley
– Township of Harris
– Township of Havelock-Belmont-Methuen
– Township of Head, Clara and Maria
– Township of Hilliard
– Township of Hilton
– Township of Hornepayne
– Township of Horton
– Township of Howick
– Township of Hudson
– Township of Huron-Kinloss
– Township of Ignace
– Township of James
– Township of Jocelyn
– Township of Johnson
– Township of Joly
– Township of Kerns
– Township of Killaloe, Hagarty and Richards
– Township of King
– Township of La Vallee
– Township of Laird
– Township of Lake of Bays
– Township of Lake of the Woods
– Township of Lanark Highlands
– Township of Larder Lake
– Township of Laurentian Valley
– Township of Leeds and the Thousand Islands
– Township of Limerick
– Township of Loyalist
– Township of Lucan Biddulph
– Township of MacDonald, Meredith and Aberdeen Additional
– Township of Machar
– Township of Machin
– Township of Madawaska Valley
– Township of Madoc
– Township of Malahide
– Township of Manitouwadge
– Township of Mapleton
– Township of Matachewan
– Township of Mattawan
– Township of Mattice-Val
– Township of McGarry
– Township of McKellar
– Township of McMurrich-Monteith
– Township of McNab/Braeside
– Township of Melancthon
– Township of Minden Hills
– Township of Montague
– Township of Moonbeam
– Township of Morley
– Township of Mulmur
– Township of Muskoka Lakes
– Township of Nairn and Hyman
– Township of Nipigon
– Township of Nipissing
– Township of North Algona Wilberforce
– Township of North Dumfries
– Township of North Dundas
– Township of North Frontenac
– Township of North Glengarry
– Township of North Huron
– Township of North Kawartha
– Township of North Stormont
– Township of Norwich
– Township of O’Connor
– Township of Opasatika
– Township of Oro-Medonte
– Township of Otonabee-South Monaghan
– Township of Papineau-Cameron
– Township of Pelee
– Township of Perry
– Township of Perth East
– Township of Perth South
– Township of Pickle Lake
– Township of Plummer Additional
– Township of Prince
– Township of Puslinch
– Township of Ramara
– Township of Red Rock
– Township of Rideau Lakes
– Township of Russell
– Township of Ryerson
– Township of Sables-Spanish Rivers
– Township of Schreiber
– Township of Scugog
– Township of Seguin
– Township of Severn
– Township of Sioux Narrows-Nestor Falls
– Township of Smith-Ennismore-Lakefield
– Township of South Algonquin
– Township of South Dundas
– Township of South Frontenac
– Township of South Glengarry
– Township of South Stormont
– Township of South-West Oxford
– Township of Southgate
– Township of Southwold
– Township of Springwater
– Township of St. Clair
– Township of St. Joseph
– Township of Stirling-Rawdon
– Township of Stone Mills
– Township of Strathroy-Caradoc
– Township of Strong
– Township of Tarbutt and Tarbutt Additional
– Township of Tay
– Township of Tay Valley
– Township of Tehkummah
– Township of Terrace Bay
– Township of the Archipelago
– Township of the North Shore
– Township of Tiny
– Township of Tudor and Cashel
– Township of Tyendinaga
– Township of Uxbridge
– Township of Val Rita-Harty
– Township of Wainfleet
– Township of Warwick
– Township of Wellesley
– Township of Wellington North
– Township of West Lincoln
– Township of White River
– Township of Whitewater Region
– Township of Wilmot
– Township of Wollaston
– Township of Woolwich
– Township of Zorra
– Tyendinaga Mohawk Territory
– United Townships of Dysart, Dudley, Harcourt, Guilford, Harburn, Bruton, Havelock, Eyre and Clyde
– Village of Burk’s Falls
– Village of Casselman
– Village of Hilton Beach
– Village of Merrickville-Wolford
– Village of Newbury
– Village of Oil Springs
– Village of Point Edward
– Village of South River
– Village of Sundridge
– Village of Thornloe
– Village of Westport
– Wabauskang 21
– Wabigoon Lake 27
– Wahnapitei 11
– Wahta Mohawk Territory
– Walpole Island 46
– Wapekeka Reserve 2
– Wawakapewin
– Weagamow Lake 87
– Whitefish Bay 34a
– Whitefish Lake 6
– Whitefish River 4
– Whitesand
– Wikwemikong Unceded 26
– Wunnumin 1
– Zhiibaahaasing 19a